sobota, 15 września 2012

Nienawiść

Autor: Jennifer Brown 
Tytuł: Nienawiść 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Liczba stron: 392 
Ocena: 6/6  
Data przeczytania: sierpień 2012

Czym właściwie jest nienawiść? Według Wikipedii to ,,bardzo silne uczucie niechęci wobec kogoś lub czegoś, często połączone z pragnieniem, by obiekt nienawiści spotkało coś złego". A to coś złego to bardzo często śmierć. Właśnie tego swoim wrogom życzy bohaterka ,,Nienawiści". A czy wy kiedykolwiek życzyliście komuś śmierci? Wyobraźcie sobie, że wasze życzenie się spełnia...

Valerie była zwykłą szesnastolatką do momentu, gdy jej chłopak - Nick zaczął strzelać do uczniów w szkolnej stołówce. Nick zabijał uczniów i nauczycieli z listy „Do odstrzału”, którą stworzył razem z Valerie. Widniały na niej nazwiska osób, które ich poniżały i wyśmiewały. W pewnym momencie Val zasłoniła Jessicę Campbell i dostała kulą prosto w udo. Po tym Nick strzelił sam do siebie.
Val uratowała Jessice życie, jednak podejrzewana jest o współudział w strzelaninie, przez to, że to ona wypisała listę z której tak wiele osób nie żyje. Teraz uważana jest jednocześnie za bohaterkę i zbrodniarkę. Dziewczyna dzięki pomocy doktorowi Hielera próbuje wrócić do szkoły i normalnie żyć. Czy uda jej się wytrzymać z ludźmi, którzy jej nienawidzą?  A jak wy byście ją traktowali gdyby to wasi przyjaciele i znajomi zginęli?

Książka jest naprawdę wstrząsająca, czyta się ją z zapartym tchem. Fabuła została genialnie skonstruowana, jest niezwykle poruszająca. W akcji przeszłość przeplata się z teraźniejszością, wywołując u czytelnika skrajne emocje. Pierwszoosobowa narracja z punktu widzenia Valerine pozwala nam wczuć się w jej sytuację i dowiedzieć się, co się dzieje w głowie nastolatki. Autorka ukazuje drastyczne i smutne wydarzenia w których brała udział. Historia tej dziewczyny, choć fikcyjna, okazała się niezwykle realna. Nie do pomyślenia jest to, że podobne rzeczy mają miejsce na świecie, a mogą przecież zdarzyć się nawet u nas.

Autorka wykreowała świetnych i barwnych bohaterów. Valerie od początku była inna, dlatego stała się zabawką w rękach popularnych i bogatych dzieciaków. Była lekceważona i wyśmiewana. Po tragicznych wydarzeniach musi się podnieść i znowu stawić im czoła. Czy uda jej się podnieść? To zależy od niej samej. Nick był tajemniczym chłopakiem żyjącym we własnym świecie, trzymał się w odosobnieniu. Dlatego i on został prześladowany.

Cała historia jest napisana jest z perspektywy psychologicznej, dziewczyny,  która nie potrafi sobie wybaczyć. Książka okazała się mocnym kawałkiem literatury z wielkim przekazem, bo tak łatwo może dojść do tragedii...

Pozycja niesamowicie oddziałuje na psychikę człowieka. To jedna z tych książek, które pozostawiają we mnie cząstkę siebie, dzięki którym coś zmienia się we mnie na lepsze.

Podsumowując: książkę zaliczam do tych wzbudzających największe emocje. Śmiało mogę polecić każdemu tę powieść. Jestem przekonana, że pochłonie was bez reszty i wzbudzi prawdziwe emocje...


Za książkę dziękuję:


10 komentarzy:

 1. Przeczytałam i również byłam nią zachwycona :) Oby jak najwięcej takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. książkę mam na oku odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach, w swoim czasie pewnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ją i mam takie same wrażenia jak ty. Jest to świetna książka, która przekazuje nam wiele różnych emocji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Absolutnie muszę przeczytać:) Dopisuję do listy priorytetów.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, skoro wywołała w Tobie takie odczucia, to i ja chętnie się skuszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama nie wiem, ale jestem bardziej na tak, niż na nie :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam na nią oko, chcę przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń