poniedziałek, 20 maja 2013

Wybrani

 
Tytuł: Wybrani
Autor: C.J Daugherty  
Wydawnictwo: Moon Drive 
Liczba stron: 435
Ocena: 5/6
Data przeczytania: kwiecień 2013

Pewnego dnia zobaczyłam w zapowiedziach wydawnictwa Otwarte niezwykłą okładkę książki, przeczytałam opis i wiedziałam, że muszę ją mieć. Mowa oczywiście o ,,Wybranych" C.J Daugherty, która jest pierwszą częścią cyklu Nocna szkoła. Ostatnio zrobiło się o powieści dosyć głośno, mnóstwo pozytywnych recenzji. No cóż postawiłam jej wysoko poprzeczkę, czy dała radę?

Allie Sheridan jest główną bohaterką książki. Poznajemy ją, gdy już po raz trzeci tego roku zostaje aresztowana za włamanie do szkoły. Owe zachowanie oraz bunt dziewczyny spowodowane jest zaginięciem w niewyjaśnionych okolicznościach jej starszego brata. Wtedy rodzicie podejmują decyzję o wysłaniu Allie do elitarnej szkoły z internatem (mimo, że są wakacje) - Akademii Cimmeria. Jest to szkoła dla bogatych dzieciaków z wpływowych i zamożnych rodzin. Panuje tu rygor i ściśle określone zasady, których łamanie grozi karą. Dziewczynie trudno przystosować się do nowego środowiska, wkrótce jednak  znajduje przyjaciółkę i zwraca na siebie uwagę dwóch chłopaków - Sylvaina i Cartera. W dzień letniego balu dochodzi do morderstwa jednej z uczennic, wtedy Allie zaczyna rozumieć, że szkoła skrywa mroczny sekret i próbuje go rozwiązać. Kto pomoże jej w rozwiązaniu zagadki akademii?

Książka jest niesamowita, lekka, ale z charakterem. Czyta się bardzo szybko, a wszystko to zasługa autorki i jej wyśmienitego warsztatu. Fabuła jest oryginalna i świeża. Absolutnie zaskoczył mnie brak paranormalnych motywów, żadnych wampirów, wróżek, czarodziei czy wilkołaków. Akcja na początku toczy się wolno, ale potem przyśpiesza i mknie jak szalona przez kolejne strony. Dodatkowo miejsce akcji jest cudowne - szkoła z internatem, wielki stary budynek na odludziu, niczym zamek. Jakże można nie pokochać tego miejsca, jego tajemniczego klimatu, wszystkich zakamarków i korytarzy, którymi przemieszczali się bohaterowie. Pani Daugherty posiada również wyjątkową umiejętność budowania napięcia. Nagłe zwroty akcji, mroczne rozmowy, nocna szkoła, stara kaplica czy bieganie po dachu - wszystko śledziłam z zapartym tchem. Szkoda, że w zakończeniu nie jest wszystko wyjaśnione. Poznajemy bowiem tylko połowę tajemnicy i sekretów szkoły...

Bohaterowie są świetnie wykreowani. Główna bohaterka, Allie to zbuntowana nastolatka z charakterem. Gdy przybywa do akademii bez słowa sprzeciwu zmienia się i podporządkowuje tamtejszym zasadom, traci charyzmę, staje się jak reszta uczniów. Dawna Allie wraca dopiero z chęcią odkrycia sekretu akademii, jest bardzo zdeterminowana, czym mi zaimponowała i ją polubiłam. Co do męskiej obsady - Sylvain to szkolna gwiazda, ulubieniec nauczycieli, francuz, do którego wzdycha co druga dziewczyna w szkole. Nie polubiłam go, ani jego szybkiego zainteresowania się Allie (może na końcu polubiłam go trochę bardziej). Za to od początku kibicowałam outsiderowi Carterowi. Był to brunet o orzechowych oczach, złośliwy, niedostępny, ale zarazem opiekuńczy w stosunku do Allie. Odniosłam wrażenie, że był jedynym (oprócz Jo - przyjaciółki Allie), który mówił jej prawdę.

"Wybrani" to znakomity mroczny thriller, początek pełnej intryg trylogii. Książka naprawdę wciąga, aż nie chce się przestawać czytać. Nie ma miejsca na nudę. Jak najbardziej wszystkim polecam, warto przeczytać, nawet dla samej akademii i jej sekretów. Tymczasem ja z niecierpliwością oczekuję kolejnych części!       Za książkę bardzo dziękuję:
 

13 komentarzy:

 1. Kocham takie klimaty! Zamki, stare kaplice... zawsze chciałam skakać po dachach :p Dodatkowo przekonuje mnie tempo akcji. Mam już książkę na półce, teraz tylko czeka na swoją kolej. Ale z Twojej recenzji wynika, że nie mam co z nią zwlekać.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
  http://zakazane-ksiazki.blogspot.com/?m=0

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę książkę! Cudowny klimat! Liczę, że nie będziemy musiały długo czekać na ciąg dalszy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest niesamowita! I naprawdę zaskakująca :D Już nie mogę się doczekać kiedy wyjdzie kolejny tom :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mój literacki świat

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja na razie mówię jej nie, może kiedyś się do niej przekonam i przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. zazdroszczę ci możliwości przeczytania tej książki. Czytałam o niej tyle dobrego, że nie mogę się doczekac, kiedy ją przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się, ta książka wciąga i jest świetna! I ja też zdecydowanie bardziej polubiłam Cartera :D
  Ciekawe, kiedy kontynuacja...

  OdpowiedzUsuń
 8. "Wybrani" właśnie znajdują się na mojej półce i krzyczą "weź mnie, przeczytaj mnie!!!". Chcę to zrobić, nawet bardzo, ale czeka mnie teraz tyle egzaminów, że boję się, iż nie podołam tym wszystkim działaniom i coś zawalę. Z tego względu wolę poczekać z czytaniem, a zając się nauką, bo wyjdzie mi to na lepsze. Żeby jeszcze tylko chciało mi się tak, jak mi się nie chce...

  OdpowiedzUsuń
 9. Koleżanka obiecała, że pożyczy mi swój egzemplarz :D mam nadzieję, ze książka spodoba mi się conajmniej tak jak Tobie :)

  OdpowiedzUsuń