sobota, 10 marca 2012

Gdzie jest Jennifer? - Anne Cassidy

Tytuł: Gdzie jest Jennifer?
Autor: Anne Cassidy
Wydawnictwo: Stentor, 2007
Liczba stron: 272
Ocena: 5/6
Data przeczytania: marzec 2012

Anne Cassidy - Nagradzana angielska autorka kryminałów i dreszczowców dla młodzieży.

Wszyscy zadają sobie jedno pytanie : "Gdzie teraz jest Jennifer?".
Sześć lat temu, w pewien wiosenny dzień trzy dziewczynki wybrały się do lasu nieopodal miejscowości Berwick Waters. Do domu wróciły tylko dwie z nich. Co się stało z trzecią? I co ta historia ma wspólnego z Alice Tully?

Alice mieszka z Rosie. Ma chłopaka, pracę w kafejce, a jesienią rozpocznie wymarzone studia. Jej opiekunka Rosie pomaga jej przystosować się do życia w społeczeństwie, świetnie się rozumieją. Jednak jeden nieprzemyślany krok sprawia, że koszmary z przeszłości wracają. Czy w ogóle da się przed nimi uciec i zacząć wszystko od nowa?

,,Gdzie jest Jennifer?" to współczesna powieść, której akcja rozgrywa się w Anglii, została napisana lekkim i równocześnie barwnym językiem. Pomysł fabularny jest naprawdę świetny - pełen emocji, ciekawych postaci i zwrotów akcji, a świat  ukazany przez autorkę wcale nie jest kolorowy.
 Powieść przede wszystkim porusza problem trudnego dzieciństwa, braku akceptacji, zaniedbanej i porzucanej przez matkę dziewczynki. W końcu dochodzi do tragedii, ale jest już za późno, żeby cokolwiek zrobić...

Głowna bohaterka jest normalną nastolatką. Jest odważna i niezależna, próbuje żyć normalnie, mimo że przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Autorka przedstawiła bohaterkę jako małą dziewczynkę i nastoletnią. Wspierają ją opiekunka Rosie i chłopak Franki, przy nich czuje się bezpieczna i otaczana miłością. Jej marzenia i relacje z najbliższymi komplikują się w momencie, gdy media wpadają na trop Jennifer...
Rosie jest opiekuńcza i pomocna, bardzo pomaga Alice. W książce znajdziemy również kilka złych charakterów, którzy tylko czyhają, aby wydać Jennifer.


Powieść uczy, że ludzie wraz z upływem lat zmieniają się, ale też, że nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. W tle kryminalnej zagadki rozważane są trudne problemy: Czy ludzie naprawdę są źli? Czy morderca zasługuje na drugą szansę ? Czy zasługujemy na dar życia, jeśli sami go komuś odbieramy ?

To naprawdę przejmująca opowieść, większość  książek Anne Cassidy porusza podobnie skrajne zagadnienia. Przyznam, że gdy zaczęłam czytać książkę stwierdziłam, że pewnie będzie to o jakiejś dziewczynce, która została porwana. Jednak bardzo się myliłam, powieść głęboko mnie poruszyła i zaskoczyła.

Podsumowując: to jedna z tych książek, które potrafią wywołać u czytelnika najbardziej skrajne emocje. Gorąco polecam, bo naprawdę warto przeczytać! Za książkę dziękuję:

11 komentarzy:

 1. Czytałam ją dawno, dawno temu i pamiętam, że bardzo mi się podobała. Porwali ją też moi znajomi i przez pewien czas robiła u nas furorę ;) Fajny młodzieżowy, zaskakujący kryminał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam tą książkę w bibliotece i miałam zamiar kiedyś przeczytać. Teraz jeszcze bardziej ta książka mnie przyciągnęła. Myślę, że wypożyczę ją jak będę miała tylko okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tej pisarki "Z tęsknoty za Judy", która bardzo mnie poruszyła, więc z pewnością sięgnę po inne jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam ją kilka razy w bibliotece, teraz na pewno wypożyczę, bo widzę, że warto... :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie pomyślałabym, że taka okładka może skrywac dobrą historię, a teraz bez zastanowienia wpisuję ją na listę "pilnie przeczytac" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Twoją opinią w stu procentach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. brzmi ciekawie, mam nadzieję, że niedługo wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam ją już nawet nie pamiętam kiedy, w każdym razie bardzo dawno. Pamiętam, że mi się spodobała i zachęciła do poznania innych książek tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś czytałam, książa niesamowita. Polecam,polecam,polecam. "Z tęsknoty za Judy" tak samo dobra. I te dwie pozycje wywołują wielkie emocje. Przynajmniej u mnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej dodaje cię do listy moich blogów i liczę na to samo ;)
  U mnie nowa notka ;)
  Zapraszam.
  www.loveeread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń