niedziela, 5 lutego 2012

Cecilia Randall, Hyperversum

Tytuł: Hyperversum
Autor: Cecilia Randall 
Wydawnictwo: Esprit 
Liczba stron:752 
Ocena: 5/6 
Data przeczytania: styczeń 2012


,,Ostrzegali cię przed spędzaniem całego wolnego czasu w wirtualnym świecie gier komputerowych? Mieli rację..."

 Cecilia Randall to autorka bestsellerowych powieści dla młodzieży, Hyperversum było jej debiutem literackim.

Wszyscy gamy w gry komputerowe - RPG, strategiczne, przygodowe. Nie jeden maniak komputerowy chciałby przenieść się do magicznego, wirtualnego świata, ale bez możliwości powrotu? To już nie brzmi tak ciekawie...

Tytułowe ,,Hyperversum" jest grą o wysokim poziome technologicznym, a światy przez nią tworzone są naprawdę realistyczne i dopracowane w każdym szczególe. Wizjer 3D i rękawiczki z optycznego włókna, pozwalają graczowi na przeżycie prawdziwej przygody. Wirtualna postać robi to samo, co gracz: bieg, skoki, czy pochylanie się. Istnieje również możliwość jednoczesnego podłączenia się kilku graczy i wyboru najróżniejszych lokalizacji historycznych i  geograficznych. Daniel Freeland przegotowuje się do wspólnej gry z Ianem - studentem historii sztuki, który przyjeżdża z Francji. Do gry mają dołączyć się też: Martin - młodszy brat Daniela, Jodie - jego dziewczyna oraz Carl i Donna. Niestety coś poszło nie tak i przenoszą się do XII- wiecznej Francji, aby przeżyć tam  przygodę życia, i to już nie jest gra... Czy współczesny człowiek poradzi sobie w średniowieczu? Czy pokonają strach i uda im się wrócić do realnego życia?

Hyperversum to powieść z gatunku Sience- fiction, historia w niej ukazana jest przemyślana i świetnie skonstruowana. Czytelnik wraz z bohaterami przenosi się do Francji, przeżywa z nimi przygody. Książka jest pełna niezwykłych wartości, to opowieść o sile przyjaźni, ukazuje jak nasze czyny mogą zaważyć na historii świata.Czytając można się dowiedzieć wielu ciekawych faktów o średniowieczu.

Autorka wykazała się pomysłowością i kreatywnością, w ciekawy sposób mieszając średniowiecze z wyobraźnią. Ma niezwykle lekkie pióro, a całość czyta się bardzo szybko i przyjemnie mimo ilości - 752 strony. Na początku byłam przerażona tą objętością. Książka naprawdę mi się podobała i wciągnęła mnie bezgranicznie. Bohaterowie powieści są zróżnicowani, a Ian jest dopracowany w każdym szczególe, jako  rycerz, czy współczesny człowiek. Średniowieczne rozmowy są napisane w ciekawy i błyskotliwy sposób. Niebanalna fabuła, zaskakujące zwroty akcji, dopracowane szczegóły i  ciekawa okładka naprawdę przyciągają, a zakończenie jest zaskakujące.Książka jest bogata w barwne opisy, zwłaszcza bitwy pomiędzy Anglia i Francją. Mam nadzieję, że na kontynuację nie będziemy długo czekać.

Podsumowując:,,Hyperversum” jest pozycją, obok której nie można przejść obojętnie. Cecillia Randall stworzyła powieść, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Książkę gorąco polecam zwłaszcza młodym czytelnikom i maniakom gier komputerowych. Zobaczycie, co może wam się stać, jak będziecie za dużo grać;)


Za książkę dziękuję:

6 komentarzy:

 1. Niedawno skończyłam czytac i wczoraj wrzuciłam u siebie recenzję. Cieszę się, że masz podobne odczucia do książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na chwilę obecną nie planuję sięgać po tę powieść, anie nie wykluczam takiej możliwości - dotychczas czytałam same raczej pozytywne recenzje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka czeka na swoją kolejkę. Mam w planach niebawem się za nią wziąć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka już grzecznie czeka na półce na swoją kolej. Już się nie mogę doczekać. ;)
  Pozdrawiam,
  Ew.
  pergamin.blox.pl

  OdpowiedzUsuń