środa, 17 sierpnia 2011

Małgorzata M - ,,Imieniny"

Witam, nie pisałam dawno, bo ciągle gdzieś wyjeżdżam;) Mam dużo zaległych recenzji do napisania, więc dodaję jedną z nich.Tytuł: Imieniny
Autor: M.Musierowicz
Wydawnictwo: Akapit Press
Liczba stron: 208
Ocena: 8/10 wg innej pk 5/6
Data przeczytania: sierpień 2011


,,Nikt nie może odpowiadać za cechy, jakimi go obdarzyła natura"


 Małgorzata Musierowicz (ur.9 stycznia1945 w Poznaniu) - autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Twórczyni cyklu powieściowego Jeżycjada.


Imieniny to dwunasta część cyklu powieściowego ,,Jeżycjada", opowiada o dalszych losach rodziny Borejków. Pyza, 16 latka, główna bohaterka w wieczór walentynkowy 1998 gubi braciszka Ignacego Grzegorza. Dzięki temu poznaje braci Lelujków, na końcu zaręcza się z prymusem Fryderykiem Shoppe.
Laura zaczyna interesować się ojcem, przez co wdaje się w konflikt z mamą Gabrysią. Ciotka Natalia po roku pracy wraca z Cypru, zaręcza się z Filipem Bratkiem.Ciotka Ida spodziewa się drugiego dziecka, a Patrycja pierwszego. Reszta rodziny żyje tak jak dawniej.

Książka jest naprawdę świetna, jak poprzednie części tego cyklu.                  
Wciągnęłam się szybko, całkowicie i bez reszty od pierwszych rozdziałów. Postacie są wspaniałe, a każda nawet drugoplanowa ma swoją odrębną historię.Książkę czyta się naprawdę z dużą przyjemnością, choć oczywiście do zrozumienia niektórych sytuacji przydatna jest znajomość pozostałych książek cyklu( choć można po nią sięgnąć bez czytania poprzednich części). Dzięki temu odnosi się wrażenie, że te osoby naprawdę gdzieś tam żyją, (zawsze kiedy jestem w Poznaniu próbuję sobie ich wyobrazić jak chodzą po ulicach). Język jest lekki z dużą ilością łacińskich zwrotów, a sposób wypowiedzi bohaterów jest dobrze rozwinięty( zwłaszcza monologi Bernarda;))- polecam szczególnie). Co tu dużo pisać- książka jest po prostu świetna, więc oczywiście godna polecenia. Ja sama z pewnością kiedyś do niej wrócę( pomyłka wrócę do wszystkich części tego cyklu;).


Dobra teraz wracam do nadrabiania zaległości książkowych.
Miłego wieczoru!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz